מימון המונים בארץ ובעולם

קצת רקע, מה זה מימון המונים?
מימון המונים הוא חלק ממהפכת האינטרנט ומאפשר העברת כספים מאדם לארגון, או לעסק קטן ומאדם לאדם באופן ישיר כתרומה, כנגד תמורה ישירה, כהלוואה או כהשקעה במניות.

דוגמאות מוכרות למימון המונים הם האתרים קיקסטארטר ואינדיגוגו שמשמשים כפלטפורמה לגיוס כספים לפרוייקטים כתרומה או בציפייה לתמורה ממשית כמו מוצר או שירות. מודלים נוספים שהינם פחות מוכרים בארץ הם הלוואות מאדם לאדם וגיוס כסף בשיטת מימון המונים בתמורה למניות, אך הם כבר בשימוש רחב בעולם.

מימון המונים בעולם
תעשיית מימון ההמונים צומחת בכל העולם בקצב מהיר ביותר למעשה היא מכפילה את שוויה מדיי שנה: 2012 – 2.7 מיליארד דולר, 2013- 5.7 מיליארד דולר, הערכות ל-2014- מעל 8 מיליארד דולר. רוב הכסף מגויס בפרוייקטים המבוססים על תמורה ישירה והלוואות מאדם לאדם.

ארגון הבנק העולמי מעריך כי שוק מימון ההמונים במדינות המתפתחות יגיע לסדר גודל של מעל 90 מיליארד דולר בשנה עד שנת 2025.

גם ישראל צריכה להיות בחזית הטכנולוגיה החדשה.

 למה צריך מימון המונים בישראל?

לעסקים גדולים ומבוססים קל להשיג מימון ובזול אך לעסקים קטנים ובינוניים ומשקי בית קשה להשיג מימון והתנאים פחות טובים. הפלייה זו נובעת מההבדלים בכוח הקנייה והיכולת למשא ומתן מול הגוף המלווה (הבנקים לרוב). אפלייה זו היא כמובן נגד האינטרס של כולנו שכן עסקים קטנים ובינוניים מהווים מעל 99% מסך העסקים בישראל, הם המעסיק הגדול במשק (65%) ולהם תפקיד חשוב בהיותם מנוע משמעותי לצמיחה כלכלית.

כתוצאה מהעדפות המוסדות הפיננסיים והריכוזיות במשק, על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, יתרת האשראי הבנקאי שהוקצאה להם עמדה בדצמבר 2011 על כ- 20% בלבד מסך האשראי הבנקאי הניתן לציבור. זאת בעוד העסקים הקטנים והבינוניים מהווים מעל 99% ממספר העסקים, וחלקם בתוצר עומד על כ 45%.

הפתרון הוא מימון המונים שיאפשר לכל אחד ואחת לערוך שינוי חברתי, להקים עסק ולהזניק את חייו האישיים – By the People, For the People.

איך מימון המונים עוזר לעסקים קטנים ובינוניים ומשקי בית?

הגיוס מההמון מעביר את יכולת ההחלטה על הקצאת המשאבים ממערכת יחסית ריכוזית, למערכת מבוזרת המקבלת החלטות המבוססות על חוכמת ההמון.

התועלת הגדולה של מימון המונים נובעת מהיותו נגיש לעסקים, ובפרט לעסקים המתקשים לקבל מימון באמצעים המקובלים. מימון המונים מאפשר לכל אדם להחליט באילו מטרות ומיזמים הוא תומך, בניגוד למודל ההשקעה המקובל ע”י בנקים ומשקיעים מוסדיים.

לכן מטרת הארגון הישראלי למימון המונים, אשר אני מתנדב במסגרתו, שם לו למטרה לקדם את תעשיית מימון המונים בישראל תוך ראיה כלל מגזרית, לעסקים לעמותות ולמשקי בית, לשימוש בכל מנגנוני המימון – במניות, בהלוואות ובתרומות. מטרתנו להביא לאימוץ גישה ממלכתית מקיפה לקידום תעשיית מימון המונים בישראל לתועלת הכלכלה והחברה. יש לנצל את שעת הכושר שישראל מצויה בה מבחינה פוליטית כדי לחוקק חוק המסדיר את הנושא בצורה הראויה ביותר שתבטיח את הצלחת התחום בארץ.

קידום חקיקה בישראל

לא כל סוגי מימון המונים מותרים בארץ – כך יש מגבלות חמורות מאוד על גיוס כסף בשיטה של הלוואות מאדם לאדם או תמורת מניות. חקיקה מקיפה צריכה לכלול גם סוגים כאלו של מימון.

כיום קיימות שתי הצעות חוק בנושא, אחת של הרשות לניירות ערך בנושא פטור מתשקיף לחברות מחקר ופיתוח לגיוס של עד 2 מיליון שקלים בבורסה. והשניה של ח"כ הפרופ’ אבישי ברוורמן שמטרתה לאפשר גיוס הון באופן מקוון מהציבור בדומה לחקיקה בארה"ב.

הצעות אלו הן צעד בכיוון הנכון אך הן אינן מספקות פתרון שלם וטוב מספיק, ובלי פתרון שלם אנו בישראל עלולים להחמיץ הזדמנות לתת לעסקים קטנים ומשקי בית את הדחיפה שהם זקוקים לה למשך שנים ולפגר אחר העולם בנושא. זאת בעוד זמינות האשראי לעסקים קטנים ובינוניים ומשקי בית ממשיכה לדעוך.

בשל כך פרסם הארגון הישראלי למימון המונים קווים מנחים לחקיקה נכונה בישראל.

 עקרונות מימון המונים בישראל

הארגון הישראלי למימון המונים פרסם קול קורא, בהתייעצות עם משרדי עורכי דין ורואי חשבון מובילים, אשר משקף את העקרונות על פיהם ראוי לחוקק מימון המונים בישראל וממליץ על דרך הפעולה ברמת התכנון והביצוע.

אתם מוזמנים להצטרף לעצומה סביב הקול הקורא שפורסם באתר הארגון הישראלי למימון המונים, בכתובת- http://bit.ly/1hpb2oB שם גם תוכלו למצוא את הקול הקורא בגרסא מלאה, מידע נוסף על מימוןהמונים וכתבות נבחרות.