לאן, אפשר להגיע עם מנטור מצויין?

לאן אפשר להגיע עם מנטור מצויין?

ומה הקשר בין מנטור מצויין ויציאת מצרים ?

כיזמים אנו שומעים הרבה על חשיבות המנטורים בבניה של מיזם חדש. לאחרונה, זכתה ישראל למקום של כבוד בעולם היזמות הגלובלי, ואולי זה בזכות המנטורים המצוינים שיש באזור. אז מי הוא המנטור המושלם, איזה אתגרים עומדים בפניו, ומי בכלל היה המנטור הראשון? התעוד הכתוב הראשון של ימים אלו נמצא כמובן בתנ"ך.

בלי לנקוב בשמות, אפשר לחשוב שהסטרטאפ הראשון היה בריאת העולם. אלא שבמחשבה שניה מדובר כאן אולי ביצירת מופת וטכנולוגיה מצויינת, אבל בהחלט חסרים בסיפור החלקים של בניית צוות, התגברות על מיכשולים, וגיוס משאבים האופינים לכל מיזם חדש.

בקיצור, אחלה טכנולוגיה, אבל מה עם המשתמשים? פה העניין מתחיל להסתבך. וצריך להכניס מדריך למשתמש, דיסקליימר ועוד דברים שכל יזם מכיר. בקיצור לחנך שוק.

הדרך רצופה באבני דרך (Mile stones), מאכילת פרי עץ הדעת  דרך סיפורי האבות וסיפור העגל (רוצים לעבור למוצר מתחרה..), עד שמגיעים למעמד הר סיני, כל אבן דרך שכזו הייתה משמעותית והיוותה צעד קטן בדרך להגשמת החזון. המשברים הרבים והגדולים לא מייאשים את היוצר, ולמרות האכזבה הגדולה בכל פעם מחדש הוא מתייחס לכל המשברים הללו כהזדמנויות לשפר את תוצאת המיזם.

אם צריך הוא אפילו מוכן ל'עידכוני גרסא' משמעותים בעזרת מבול, או תיקוני באגים באמצעות בהשמדת אנשי סדום ועמורה, דרך סיפור מגדל בבל, מכירת יוסף לעבד ועוד. בקיצור, הרבה אבני דרך עבר עד שהביא את ישראל ליציאת מצרים ולמעמד הר סיני. את כולם היה צריך לעבור בהצלחה. לא תמיד זה היה קל ופשוט ולפעמים אף מעצבן ומאכזב, אבל עכשיו אנחנו כבר מתחלים לראות ניצנים של יזמות אמיתית.

אלא כאשר מדובר במיזם כל כך שאפתני, אפילו ה 'כל יכול' זקוק לצוות טוב ולשם כך הוא בוחר בקפידה Co-founders מתאימים בכל דור ודור, אנשים שבמהותם הם יזמים, מובילים ובעלי דעה, והוא משמש כמנטור. אמנם יש לו דעה מוצקה על 'איך הוא רואה את המיזם' אבל גם לשותפים לדרך יש מה להגיד (אדם וחוה, נח, אברהם יצחק ויעקוב, שרה רבקה לאה ורחל, יוסף, משה…).

ואם כבר צוות – אז ברור שצריך לעשות Pitch כדי לשכנע אותם שיצטרפו אליו למיזם. 'פוגש' את אברהם: "לך לך מארצך וממולדתך …. ועושה מצגות תלת מימד אצל משה: "וירא והנה הסנה בוער והסנה איננו אוכל…" שכנראה זה היה Prezi  הראשון בהיסטוריה של המין האנושי…

כמו כל מנטור מצויין, הוא דואג במקביל לשמור על דיסטנס:  "..של נעליך מעל רגליך כי המקום אשר אתה עומד עליו אדמת קודש הוא…"  ודואג לחזק את הצוות ברגעי המשבר מסוג של: "….ויאמר משה אל אלוהים: מי אנוכי כי אלך אל פרעה…".

אבל מה עם ה Exit?  האם יציאת ישראל ממצרים היא Exit"" ? עד ליציאה ממצריים, היה לנו start up , קטן, סודי, לא ידוע. מכאן והלאה המיזם הופך לארגון, גדול וגלוי. יצאו לעולם ברעש תקשורתי גדול, הקימו דירקטוריון, הנהלה, מחלקות בארגון, כתבו את חוקים ונהלים וכו' וכו'…. וכל זה בפחות מ 3 חודשים. מפתיע  ?

לא, אם אנחנו מבינים שהמנטור שלנו מביא את החבר'ה לאקסלרטור הראשון בעולם!

תוך 3 חודשים של עבודה קשה, כשהוא מספק להם מים מהסלע (מכונת האספרסו הקדמונית?) ומן מהשמיים (שליח הפיצה הראשון ???) קם ארגון חדש לחלוטין למימוש החזון של בעלי המניות.

ומי אמר שהיזמות התחילה בתל- אביב?

שיהיה לנו חג חרות שמח.

כתב: שרון רוטשילד, יזם