KICKSTARTER

סוף עידן המשקיעים?

 

סוף עידן המשקיעים?

למי שעוד לא שם לב:  השבוע התהפך עולם היזמות!

זה קרה כאשר קבוצת יזמים הצליחה לגייס מעל שמונה מיליון דולר למוצר החדש שלהם, בלי לוותר  אפילו על אחוז אחד ממניות מהחברה. מדהים? בעולם שבו יזמים ומשקיעים מנסים כל אחד מצידו, לקבל כמה שיותר אחוזים לכל דולר, לקבל מעל ל 8 מיליון דולר בלי לתת אחוז אחד בתמורה זה יותר מרעידת אדמה!

כיצד זה קרה, והאם באמת היזמים כבר לא צריכים יותר משקיעים?

ראשית הסיפור: אריק מיגקובסקי וחבריו פיתחו שעון דקיק שנקרא Pebble אשר מתקשר עם האייפד שלכם ושולט עליו מרחוק. השעון מבוסס על טכנולוגיות E-Paper, מציג גם התראות כמו אימייליים שנכנסים, הPebble הוא סוג של שלט חכם לאיפוד .

המוצר מכיל טכנולוגיה ולמרות שהרעיון מקסים, זה נראה כל כך פשוט עד שאף קרן הון סיכון לא הסכימה להשקיע בהם. אבל היזמים האמינו שלמרות הפשטות, ואולי בזכותה, המוצר שלהם מדהים ולכן הם החליטו לפנות ישר לצרכנים באמצעות אתר

KickStarter.

למי שלא מכיר: KickStarter מאפשר ליזמים להציג רעיון או מוצר לקהל הרחב לפני שהוא מוכן לייצור, כלומר ללקוחות הפוטנציאליים.  הלקוחות מצידם 'מצביעים בארנק' כלומר מביעים נכונות לקנות את המוצר ברכישה מוקדמת. אבל. רק אם יש מספיק לקוחות כאלו אזי יש עיסקה והיזם מקבל  את הכסף, מייצר את המוצר  ושולח אות וללקוחות שתמכו בו.

וזה הדבר המדהים: אם יש לך מוצר שהלקוחות אוהבים, KickStarter מאפשר לך לקבל את ההכנסות מראש ובכך לממן את הייצור, ולפעמים גם חלק גדול מהפיתוח, בלי משקיעים כלל.

במקור הציגו ב KickStarter אמנים, במאים וסופרים אשר חיפשו מימון לסרטים והופעות (דיויד ברוזה גיס בהצלחה 64,000 דולר לדיסק החדש שלו באמצעות KickStarter) אולם מהר מאוד ההחלו גם יזמים טכולוגיים רבים להציג מוצרים מרתקים.

אמנם לא כל הפרוייקטים שמציגים היזמים זוכים לאמון ומימון הלקוחות, ההערכה היא כי רק 40% מצליחים בסופו של דבר לגייס את הסכום שביקשו. אולם בין הפרוייקטים שמצליחים, יש שעושים זאת בעוצמה הולכת וגדלה: הצלחות בסדרי גודל של 100,000$, כמו למשל ה PowerPot מטען USB  למטיילים בשטח שגייס כ 126,000$ או ה Romo רובוט מופעל סמרטפון שגייס כ 115 אלף דולר כבר אינן עניין נדיר.

תוך זמן קצר הצליחו יזמים, אשר הבינו כיצד לפנות לקהל באמצעות KickStarter, לגייס סכומים של מאות אלפים כמו פרוייטק ה Twine (550,000$) או מדפסת התלת-מימד הביתית PrintrBot (830,000$).

יזמי ה Pebble הביאו את השימוש ב KickStarter לרמה חדשה ולשבור את השיא של כל הזמנים (בנתיים…). סרטון הוידאו שהכינו, האתר וכמובן המוצר עצמו (ניתן לרכוש גם SDK לפיתוח מימשיקים למוצר!) נעשו ברמה שטרם נראתה כמותה ב KickStarter. התוצאות כמובן לא אחרו לבוא: תוך פחות מחודש הצטרפו קרוב ל 60 אלף תומכים (לקוחות) שהביאו מעל לשמונה וחצי מליון דולר לפרוייקט. הפרוייקט יסתיים ב 18/5/2012, כנראה בסכום הרבה יותר גבוה.

אז האם משקיעי הון הסיכון יהפכו למובטלים, והאם נפתרו בעיות גיוס הון של היזמים? לא בטוח. ראשית, למרות ההצלחה הפנומנלית של פרוייקטים רבים ב KickStarter לא כל פרוייקט מתאים למימון באמצעות הקהל (Crowd Funding). שנית, גם לסוג זה של פרוייקט נדרשת השקעה לא מבוטלת בהבאת המוצר לרמת בשלות המתאימה להצגה ללקוחות (הוכחת התיכנות, עיצוב וכו') והשקעה לא מבוטלת בהכנת החומרים השיווקים לצורך ההצגה באתר. מיזמים הדורשים השקעה רבה בפיתוח כגון מוצרים רפואיים, תוכנה מורכבת או תהליכים כימייים מורכבים, יידרשו השקעה בפיתוח אינם יכולים להיות מגוייסים מאתר כמו KickStarter.

אין ספק שאתרים כמו KickStarter יתפסו תאוצה, וכנראה שבהחלט ישנו את פני היזמות בעולם. לאלו מכם שרצים להרשם, ניתן להרשם ב K רק אם אמריקאים. בישראל ישנם כבר שני אתרים דומים: מימונה ו-הד-סטארט.

רוצה לדעת עוד על שיטות מימון למיזמים חדשים? הצטרף ליזמי המתחם לפרטים פנה אלינו כאן.