סטארט-אפ: הצעד הראשון

"רוב הצעדים השגויים נעשים תוך כדי דריכה במקום"  מאת: נעם תמרי-וקסר*

 אם היינו מניחים בקופת חיסכון שקל אחד בודד ויחיד, בכל פעם שאמרנו לעצמנו (ולאחרים) שזהו, שנמאס לנו להיות שכירים, שנמאס לנו לעבוד בשביל מישהו אחר ושנפתח סטארט-אפ משלנו – היה לנו כבר מספיק שקלים לפתוח את הסטראט-אפ שלנו.

תופעה זו אינה מעידה על פגם אישיותי (תודה לאל).זו התנהגות אנושית בסיסית שמקורה ביצר ההישרדות שלנו. רובנו שונאיי סיכון או שונאיי אי-וודאות, ופעולה כגון עזיבת מקום עבודה ופתיחת סטארט-אפ נתפסת כבעלת סיכון גבוה אצל רובנו. יאמרו לנו שזה לא הזמן הנכון, שזו לא התקופה הכלכלית המתאימה ושזה לא נוח באופן כללי לבן/בת זוגתנו ו/או למשפחתינו שנבצע את הצעד הראשון – שנעזוב ונקים סטארט-אפ. יאמרו לנו שנעדר מהבית יותר מידי ושנהיה מודאגים כל הזמן ושבכלל למה לנו. כל זאת ועוד נערמים מעל סט החששות והפחדים הבסיסים הקיימים שלנו, וכך אנו עוצרים במו ידנו את עצמנו מלקחת את הצעד הראשון.

מסתבר שגם מנהלים בכירים ואנשי מקצוע עם ניסיון של שנים רבות ״סובלים״ מתופעה זו, וממשיכים להתנהל כפי שעשו עד היום ובוחרים בדרך הנוחה – שלא לפעול. עם זאת, בנקודה זו טמון הפתרון לבעיה. אם נשכיל ללמוד את עצמנו, ללמד ולאמן את עצמנו לבחור בהתנהגות אחרת באותה נקודה, נוכל לעבור אותה ולקבל החלטות מושכלות יותר שאינן מונעות מפחדים, חששות והתנגדויות של הקרובים אלינו.

לא מדובר רק בהתגברות על חשש ופחד מכישלון, כי עם בהתמודדות עם הלא נודע. מה זה אומר לפתוח חברה בע״מ? מה המשמעויות של הקמת יישות משפטית? האם אני חשוף לתביעות? האם אדע כיצד להתמודד עם הרשויות? וכל זאת עוד לפני שאנו דנים ברעיון עצמו. כיצד אמצא את הלקוחות שלי? מאיפה אשיג את המימון הדרוש לבניית אב-טיפוס ועוד ועוד.

ב- 18/2/2014 יעביר הכותב את הסדנא ״סטארט-אפ: הצעד הראשון״ במתחם של האקדמית תל אביב-יפו, בה ידון בדרכים ושיטות לנטרול העכבות ואיבחון המציאות כפי שהיא ולא כפי שהיא מצטיירת בראשנו, כיצד להבחין בין פחדים לסיכונים ובין חלומות לסיכויים, שיש להתייעץ עם אנשים שונים בכל שלב ושלב של גיבוש הרעיון או המוצר ושיטה מוכחת לצעידת הצעד הראשון לסטארט-אפ שלנו.  הנכם מוזמנים.

 * הכותב הנו מרצה בכנסים, באוניברסיטאות ומוסדות אקדמיים מובילים בארץ ובעולם בנושאיי יזמות, ניהול, שיווק ומערכות מידע, בעל תואר שני MBA במנהל עסקים ותואר ראשון BSc בהנדסה, יזם וחבר ב Advisory Boards בסטארט-אפים בארץ ובעולם, משמש כיום כחבר הנהלה ומנהל Oracle University בחברת Oracle העולמית בישראל.