"קסם" המטבעות המשלימים – איך קהילות מייצרות צמיחה חברתית כלכלית ?

מטבע משלים הינו אמצעי חליפין מקומי, שאינו מחליף את המטבע הלאומי אלא משלים את פעילותו. מטבעות משלימים משמשים פלטפורמה ליישום אג'נדה חברתית כלכלית של הקהילה.
ב-Meetup הקרוב שיתקיים ביום ראשון 24.1.16 בשעה 17:00 נסביר בפירוט על מטבעות משלימים ועל האופן בו ניתן לעשות בהם שימוש לפיתוח קהילות וארגונים. מטבעות משלימים משדכים בין משאבים ויכולות מקומיים לבין צרכים מקומיים שהיו עד כה ללא מענה. מטבעות מסוג זה מתוכננים לעודד התנהגויות קהילתיות רצויות ולכן מהווים כלי חשוב לפיתוח חברתי-כלכלי בר-קיימא בקהילה.
בחלקו הראשון של המפגש נסביר על המטבעות, ננתח, באמצעות מספר דוגמאות מהעולם, כיצד הם מתוכננים ונסביר עליהם באמצעות מודל שפיתחנו. בנוסף, נארח "נגידי" מטבעות משלימים שיספרו ויסבירו את פעולתם. נשוחח על ה"קסם" של המטבעות ונתמודד עם שאלות כגון: כיצד מתכננים מטבע משלים? מהם השלבים בבנייתו? כיצד מטווים כיוון ומטרה?
את המפגש יוביל צוות WEconomize – ד"ר יאיר פרידמן, ד"ר צפריר בלוך-דוד ואיל בלוך.
WEconomize, הינה יוזמה ששמה לעצמה למטרה לקדם את פיתוח הכלכלה המשתפת בישראל ככלי לפיתוח חברתי כלכלי.

לוח זמנים
17:00-17:15 – התאספות
17:15-17:20 – דברי פתיחה – ד"ר אייל בנימין
17:20-17:35 – תפישת הקיימות כבסיס לפיתוח חברתי-כלכלי – איל בלוך
17:35-18:20 –מטבעות המשלימים, קסם אמיתי או אחיזת עיניים? איך זה עובד?
ד"ר יאיר פרידמן וד"ר צפריר בלוך-דוד
18:20-18:30 –הפסקה
18:30-18:45 – אפ-קוין (AppCoin), פלטפורמה חברתית למטבעות משלימים ולשוק עמיתים אינטרנטי – עדי כרמון-סקופ, מייסדת חברת AppCoin.
18:45-19:00 – דיון בפאנל. מה נדרש על מנת לבנות מטבע משלים אפקטיבי?
19:00-19:15 – שאלות מהקהל
19:15-19:30 – נטוורקינג וקפה

**שימו לב- המפגש ללא עלות, אך יש להירשם מראש בקישור: http://www.meetup.com/StartHub/events/227980217/

אודות המרצים

ד"ר יאיר פרידמן
מייסד-שותף של קבוצת WEconomize העוסק במחקר, הוראה, ייעוץ ויישום של פלטפורמות כלכלה משתפת לארגונים בישראל. בעבר עבד וניהל מספר חברות ייעוץ מובילות וכן שימש כמייסד וכאנליסט בכיר בקרנות הון פרטי וחברות השקעה. משמש כיזם וכמשקיע במספר חברות הזנק וכן מייצג ויועץ למשקיעים זרים בישראל מחד ולחברות קטנות ובינוניות ישראליות מאידך.
מרצה לתואר שני במיזוגים ורכישות ואסטרטגיה בביה"ס למנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב. בנוסף הוא מרצה בביה"ס למנע"ס באוניברסיטה העברית וכן במתחם ליזמות של מכללת תל אביב יפו. ליאיר דוקטורט מבית הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת תל-אביב, תואר שני MBA מאוניברסיטת תל אביב ותואר BA בכלכלה וניהול מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

ד"ר צפריר בלוך-דוד
מייסד-שותף של קבוצת WEconomize העוסק במחקר, הוראה, ייעוץ ויישום של פלטפורמות כלכלה משתפת לארגונים בישראל. בעבר יזם וניהל חברות הזנק במגוון תחומים: ביטחון (מודיעין), אנרגיה ועסקי-חברתי. כיום משמש כיועץ לארגונים ועסקים חברתיים.
לצפריר דוקטורט מבית הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת תל-אביב, והוא משמש כמרצה, חוקר, יועץ ויזם בתחום של כלכלה התנהגותית וכלכלה משתפת. הוא מרצה בתחום של יזמות חברתית-עסקית במכללת תל אביב יפו, משמש כחבר סגל במכללה למנהל, שם הוא מלמד על יזמות חברתית-עסקית, ומנחה במרכז הבינתחומי סטודנטים בפסיכולוגיה (תואר שני בהתמחות בקבלת החלטות) על היבטים מעשיים בפסיכולוגיה חברתית.

איל בלוך
שותף בקבוצת WEconomize , מחנך, פסל חברתי, יזם חינוכי , מייסד-שותף של המכון לחינוך לקיימות ויזמות חברתית במכללת דוד ילין. ממייסדי ומובילי חינוך ולדורף בישראל, יו"ר מוסללה. מייצר תהליכי שינוי חברתי-חינוכי משנת 1991 בדגש על אזורי סכסוך ומצוקה בארץ ובעולם מרמת הילד/ה ועד לרמה של מערכות ארציות ובינלאומית. התכניות שפתח ויישם זכו לאותות הוקרה ופרסים ומה שיותר חשוב יצרו שינוי משמעותי ובר קיימא בחיי קהילות ואנשים מרחבי העולם.

עדי כרמון סקופ
יזמית אינטרנט. ממקימי אפקוין, פלטפורמה כלכלית ליצירת מטבעות משלימים. קהילת האמהות (מאמזון מרקט), קהילת הצעירים (אושר), קהילת המוזיקאים (מיוזיק מרקט) הן בין הקהילות המובילות העושות שימוש בפלטפורמה של אפקוין ליצירת מטבע משלים עבור חברי הקהילה.